LUMEL CURRENT TRANSFORMER CT 2500/5A CLASS-0.5, 45VA 50/60Hz Busbar 101 x 31mm, LCTB 14010H2500A55
Now: AED 175.00 (Inclusive of VAT)
Stock Status Available now Availability for this product
Stock Count 30 units Current visible quantity
Lead Time 4-6 Weeks Estimated fulfillment timeline
Qty:
PRIMARY CURRENT : 2500A
SECONDARY CURRENT : 5A
MOUNTING : BUSBAR
ACCURACY CLASS : CLASS 0.5
VA RATING : 45VA
HS Code : 8504 3100
Lead Time : 4-6 Weeks
VIEW MORE PRODUCT DETAILS
2 year warranty
100% Guaranteed Warranty
Download Product Catalogue
Free Shipping Across UAE
When you spend above 699 AED
100% Genuine Products
Sourced from Trusted Independent Suppliers
LUMEL CURRENT TRANSFORMER (CT) 2500/5A CLASS-0.5, 45VA 50/60Hz Busbar: 10x 31mm,
LCTB 14010H2500A55
Featues:
•  Wide range of accuracy classes: 0.2S, 0.2, 0.5S, 0.5, 1; 3
•  Multiple mounting methods, including wall mounting, DIN rail 35mm, the conductor, a current bar.
•  Shields designed to seal connections.
General Specification
Applicable standard:IEC 61869-1/2
Case:10% glass filled polycarbonate, flame retardant grades classified UL 94V-0 or housing made of epoxy resin (LRC series only)
Connection:Two connections on each side. M4 screws with self lifting clamp strap.
Insulation class
Test voltage:
E (120°C max)
4kV, 1 min, 50Hz
3kV, 1 min, 50Hz (for LCTB 50/xx(30), LCTB 50xx(50))
Maximum system voltage:0.72 kV
Operating frequency:
Rated primary rating:
50/60 Hz
1 A…7500 A
Rated secondary output:
Rated burden:
5 A or 1 A (for LCTP 3-phase current transformers only 5 A)
1, 1.25, 1.5, 2.5, 3.75, 5, 7.5, 10, 12.5, 15, 20, 30, 45, 60, 100 VA
Accuracy class:
0.2, 0.2S, 0.5S – for laboratory and power measurement
0.5 – for accurate measuring
1; 3 – for general measurement, for analog meters
Ambient temperature:
Operating temperature:
 -25°C …+40°C
10°C …+55°C
Storage temperature:
Rated continuous thermal current (Icth):
-50°C…+80°C
1,2 x In
Thermal short circuit current (Ith):
40 x In for wound type
60 x In for bus bar type
Dynamic short circuit current (Idyn):2.5xIth
Instrument security factor (FS):
Specifications
BrandLUMEL
Model NumberLUMEL LCTB 14010H2500A55
PRIMARY CURRENT 2500A
SECONDARY CURRENT 5A