HIMEL AMMETER EQ96 160/5A x2 IP52 90DEG CL-1.5, H96TA160FHG
CUT OUT SIZE : 96mm
SCALE VALUE : 160A
SECONDARY CURRENT : 5A
CURRENT TYPE : AC
METER ACCURACY : CLASS 1.5
PRODUCT WARRANTY : 12 MONTHS
HS Code : 9028 3000
Lead Time : 2-4 WORKING DAYS
VIEW MORE PRODUCT DETAILS
H72 & H96 Series Panel Meter
Product or component type |
:Analogue measuring instrument |
Standard : |
: IEC 60051 |
Measurement Parameters : |
: Ampere, Voltage, Frequency & Power factor |
Function: |
H72T/H72L applies to measure the current, voltage ,frequency or power factor in the AC circuit |
Cut out size |
: 72mm & 96mm |
Ingress protection |
: IP42 |
Ambient temperature |
: -5°C ~ +50°C |
Mounting |
: Panel mounting |
Warranty |
: 24 months |
Note : Please refer technical data sheet for more information about the product.
Specifications
| Brand | HIMEL |
| Model Number | H96TA160FHG |
| CUT OUT SIZE | 96mm |
| SCALE VALUE | 160A |
| SECONDARY CURRENT | 5A |